Kliknij "Lubię to" ;)

środa, 27 listopada 2013

Relacja z konferencji Profesjonalny Inwestor i VSA Day

Źródło: http://www.sii.org.pl

W dniach 22- 24 listopada miała miejsce coroczna konferencja Profesjonalny Inwestor, która odbywała się w nadmorskiej miejscowości Władysławowo, w hotelu Velaves. Na tak ciekawym wydarzeniu nie mogło zabraknąć reprezentacji naszego Koła Naukowego Inwestorów. Uczestniczyli w nim Łukasz Konopko oraz Maciej Kawa. 

Podczas pierwszego dnia konferencji (VSA Trader Day) dwóch prelengentów, Gavin Holmes oraz Rafał Glinicki, przedstawiało zasady VSA, czyli podążania za tzw. mądrymi pieniędzmi. Przedmiotem wykładów było wykorzystanie tej metody w praktyce, interpretacja siły i słabości rynku oraz wykorzystanie Fal Elliota. Wartość merytoryczną przedstawionych tego dnia prezentacji oceniamy bardzo dobrze. Wykłady przedzieliły Targi Akcjonariat z udziałem takich spółek jak GPW, PZU, Cinema City, czy Bogdanka. W ich trakcie można było podyskutować z przedstawicielami firm o ich sytuacji finansowej, planach na przyszłość, czy ciekawych przedsięwzięciach.

Drugi dzień konferencji był zdecydowanie bardziej zróżnicowany, a zajęcia zostały podzielone na dwie sale. Dzięki temu każdy z uczestników miał możliwość wyboru tematów, które były dla niego bardziej interesujące.Maciej zaczął swój dzień od spotkania z Jackiem Maliszewskim, który opowiadał o zarządzaniu ryzykiem kursu walutowego. Z kolei Łukasz wziął udział w szkoleniu dotyczącym poziomów Di Napolego, które poprowadził najlepszy polski specjalista w tej dziedzinie – Piotr Grela.

Kolejne spotkanie poprowadził Tomasz Jeżyk z Domu Maklerskiego BZ WBK. W jego trakcie omówione zostały ciekawe wykresy walut, indeksów, czy surowców. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z Przemysławem Smolińskim, z Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego, który mówił o analizie technicznej z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań komputerowych. 

Po przerwie obiadowej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Michalikiem z grupy Europartner na temat programów inwestycyjnych oraz Łukaszem Gębskim, który mówił o alternatywnych portfelach dla, 20, 40 i 60-latka. Tematem panelu z Michałem Lisieckim z Point Group była analiza rynku mediów oraz pozycja konkurencyjna tej spółki. Firma wydaje takie tytuły jak Wprost, czy Do Rzeczy. Następny wykład poprowadził Aleksander Fafuła z MarketPsych Data. Jego tematem były strategie behawioralne. W trakcie prezentacji pokazał on na przykładach, jak można skanować zawartość Internetu w poszukiwaniu wskazówek dotyczących inwestycji na rynku giełdowym. Następnie Rafał Garszczyński, dyrektor relacji inwestorskich ABC Data, starał się w swoim wystąpieniu odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest podwojenie wartości spółki w ciągu 12 miesięcy. Dzień zakończyła dyskusja na temat perspektywy dla rynków finansowych w 2014 roku, w której udział wzięli następujący eksperci: Jacek Tyszko i Wojciech Białek z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao oraz Marek Wołos z Domu Maklerskiego TMS Brokers. Dyskusje moderował Grzegorz Zalewski z Domu Maklerskiego BOŚ. Analitycy podzielili się z uczestnikami bardzo ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi aktualnej sytuacji na rynku oraz jej perspektyw na najbliższy rok. Zaskoczeniem mogła być opinia Jacka Tyszko, że Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze obniżyć stopy procentowe w trakcie aktualnego cyklu. Eksperci nie wypracowali wspólnego stanowiska, ale na pewno dostarczyli uczestnikom sporo materiału do przemyśleń. 

Ostatniego dnia odbyły się tylko 2 spotkania, ale warto było wstać na nie wcześnie rano. Paweł Szczepanik opowiadał o swojej metodzie mechanicznego grania na ulubione schematy rynkowe oraz zaprezentował zestawienie ciekawych spółek z punktu widzenia analizy technicznej. Następnie Wojciech Białek przedstawił solidną porcję danych statystycznych i próbował oszacować termin zakończenia hossy na polskim rynku. Badania wskazują na wiosnę 2014 r.

Całą konferencję oceniamy pozytywnie i uważamy, że warto było na nią pojechać. Wykłady dostarczyły solidnej porcji wiedzy na temat różnych metod inwestycji oraz materiału do przemyśleń.

Łukasz Konopko
Maciej Kawa

0 komentarze:

Prześlij komentarz