Kliknij "Lubię to" ;)

niedziela, 16 lutego 2014

Weekendowa analiza WIG, WIG20, DAX i złoto - 16.02.2014

Kliknij, aby powiększyć
WIG ma za sobą bardzo udany tydzień. Pozytywne sygnały to wybicie górą z formacji flagi, pokonanie linii trendu spadkowego a wszystko to przy rosnącym wolumenie. W międzyczasie zarysowała się nieco płaska formacja odwróconej RGR. WIG pokonał linię szyi od dołu przy zwiększonym wolumenie, co również stanowi silny sygnał kupna. Odwrócona formacja RGR jest formacją odwrócenia trendu spadkowego, wybicie powyżej linii szyi daje podstawy do dalszych wzrostów. Zasięg formacji wynosi około 3000 punktów to bardzo dużo, licząc, że wybicie miało miejsce przy poziomie 52000 pkt teoretyczny zasięg kończy się przy 55000 pkt. W piątek notowania zatrzymały się na pierwszym ważnym oporze 53470 pkt, kolejny to 54000 pkt, wsparciem pozostaje poziom 52000 pkt. Oscylator MACD pokazuje silny sygnał kupna przy rosnącym histogramie. RSI znajduje się w strefie wykupienia.

Kliknij, aby powiększyć
WIG 20 mocno rósł w poprzednim tygodniu. Pojawiło się kilka poważnych sygnałów kupna: przełamanie linii trendu spadkowego, wybicie górą z formacji flagi, pokonanie oporu na 2450 pkt. Charakter zmian wolumenu można określić, jako fluktuacje. Notowania odbiły się od bariery 2500 pkt, kolejny opór to poziom 2550 i 2600 pkt. Wsparcie to poziom 2450. Oscylator MACD pokazuje niezmiennie silny sygnał kupna przy rosnącym histogramie a RSI znajduje się w strefie wykupienia.

Kliknij, aby powiększyć




DAX znajduje się w kluczowym momencie, po przetestowaniu wsparcia w okolicach 9000 pkt nieprzerwanie rośnie. Obecnie dotarł do poważniejszego oporu w okolicach swojego historycznego szczytu to jest poziomu 9677 pkt. Wzrostom towarzyszy rosnący wolumen, co jest potwierdzeniem siły krótkoterminowego trendu. MACD daje silny sygnał kupna wsparty rosnącym histogramem. RSI znajduje się na oporze wynikającym z linii trendu spadkowego w okolicach poziomu 60.


Kliknij, aby powiększyć



Złoto po dość długim i silnym spadku zaczyna odbijać. Poziom 1200 był kilkakrotnie testowany i przełamywany, ale kurs nie zatrzymał się poniżej tej strefy na długo. Obecnie cena kruszcu przekroczyła poziom 1300 dolarów. Pozytywne sygnały to przełamanie linii trendu spadkowego i zamknięcie luki cenowej oraz pozytywny sygnał kupna na MACD. Histogram MACD mocno rośnie. RSI pokazuje wykupienie i coraz bardziej przybliża się do skrajnego wykupienia. Obecnie linia trendu wewnętrznego stanowi najpoważniejszy opór. Kurs zatrzymał się na dość ważnym oporze, może dojść do krótkoterminowej korekty, ale złoto ma dobre perspektywy. Czynniki fundamentalne stojące za wzrostem to występ nowej pani prezes Fed-u, która gwarantuje prowadzenie łagodnej polityki monetarnej. Stopy pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas, co jest sprzyjające dla złota.


Miniony tydzień przyniósł bardzo dobre wieści z Fed-u nowa prezes Janet Yellen zapowiedziała łagodne wychodzenie z programu skupu aktywów i utrzymanie niskich stóp procentowych przez dłuższy czas. Gołębia postawa sprzyja wzrostom na rynkach rozwiniętych i wschodzących a także rynkowi złota. Nastroje w piątek mogły popsuć bardzo złe dane o produkcji przemysłowej USA nieoczekiwanie spadła do -0,3% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3%. Jest to tłumaczone nagłym atakiem silnej zimy w Stanach, co skutkuje wstrzymaniem produkcji w wielu zakładach przez problemy energetyczne. Umocnienie naszego rynku odbyło się przy rosnącym w siłę złotym. Oznacza to, że za wzrostami na naszym parkiecie stoją inwestorzy zagraniczni. Wszystkie indeksy dotarły blisko ważnych oporów ich przełamanie w takich realiach wydaje się kwestią czasu. Zaszkodzić może pojawienie się czarnego łabędzia lub osłabienie koniunktury gospodarczej. Zadziwiająca jest skuteczność oscylatora MACD na wszystkich rynkach sygnał z niego płynący okazał się w pełni skuteczny. 

Autor:
MZ

0 komentarze:

Prześlij komentarz